‘Dünya Göçmen Kuşlar Günü’ kutlanıyor

Dünya Göçmen Kuşlar Günü 2006 yılından beri mayıs ayının ikinci haftasonu tüm dünyada, göçmen kuşların ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinliklerle kutlanıyor. Bu sene de kuş festivalleri, eğitim çalışmaları ve kuş gözlem etkinlikleri düzenleniyor.

Dünya Göçmen Kuşlar GünüBinlerce yıllık destansı yolculukları sırasında göçmen kuşlar kıtaları, kültürleri ve insanları birbirine bağlıyor. Dünya Göçmen Kuşlar Günü 2006 yılından beri mayıs ayının ikinci haftasonu tüm dünyada, göçmen kuşların ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinliklerle kutlanıyor. Bu sene 12-13 mayısta dünyanın çeşitli yerlerinde kuş festivalleri, eğitim çalışmaları ve kuş gözlem etkinlikleri düzenleniyor.

Göçmen kuşlar ve insanlar: Binlerce yıllık birliktelik
Bu sene tüm dünyada 12-13 Mayıs’ta kutlanacak Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nün teması ‘’Göçmen Kuşlar ve İnsanlar – Binlerce yıllık birliktelik’’ Etkinliklerin amacı göçmen kuşlarla olan kültürel, ekonomik ve çevresel bağımızı vurgulamak.

Kültürde göçmen kuşlar
İnsanlığın göçmen kuşlara olan hayranlığı birçok eski kültürün efsanelerinde, sembollerde yerini almıştır. İlk kez Sümerlerin yazdığı Tufan efsanesinde de kuşların önemli bir rolü vardır. Tufan bittiğinde, çevrede bir kara parçasının bulunup bulunmadığını anlamak için önce bir güvercin uçurulmuş, konacak yer bulamayan güvercin geri dönmüştür. Bunun üzerine bir kırlangıç bırakılmış, fakat o da aynı nedenden geri dönmüştür. En son olarak, bir karga uçurulmuştur ve karga konacak bir yer ve yiyecek bulduğu için geri dönmeyince çevrede bir kara parçasının olduğu anlaşılmıştır.

‘Göçmen kuşlarsız bir hayat düşünülemez’
Yine birçok toplum geçimlerini sağlamak için ekonomik olarak göçmen kuşlara bağımlıdır. Kimi zaman besin kaynağı olarak faydalanılan kuşlar, birçok ülkede ekoturizm sektörünün baş rolünü üstlenirler. Ayrıca, göçmen kuşlar biyoçeşitliliğin, sağlıklı ekosistemin ve iklim değişikliğinin en önemli belirteçleridir. Bunun dışında göçmen kuşlar en önemli ekolojik hizmetlerden biri olan bitki tozlaşmasında, tohumların yayılmasında ve böcek popülasyonlarını dengelemede hayati rol üstlenerek ekosistemlerin devamlılığını ve biz insanoğlunun hayatta kalmamamızı sağlarlar.

Göçmen kuşlar üzerindeki tehdit
Aşırı arazi kullanımı, yapılaşma, yasadışı ve aşırı avlama ve iklim değişikliği dünyadaki göçmen kuşları tehdit ediyor. Her türlü yapı göçmen kuşların konakladıkları, dinlendikleri, beslendikleri alanları, adeta onları bezin istasyonlarını yok ediyor. Yüksek binalar, elektrik hatları ve rüzgar türbinleri gibi bariyerler göç sırasında büyük tehdit oluşturuyor.

ODTÜ’nün göçmen kuşları
Göçmen kuşları yakından tanımak, onların mucizevi göç maceralarına birebir tanıklık etmek, göçleri sırasında karşılaştıkları sorunları öğrenmek ve insanoğlunun onlarla geçirdiği binlerce yıllık birlikteliğini kutlamak için 12-13 Mayıs’ta Eymir Gölü’deki ODTÜ Kuş Halkalama İstasyonunu ziyaret edilebiliyor.(soL )

Yazan - May 12 2012. Kategori BİLİM VE TEKNOLOJİ, MANŞET, SON HABERLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

İLETİ ya da yorumunuzu bırakın

Yorumu gerçekten insanın mı yaptığını saptayabilmemiz için alttaki işlemi doğru çözmeniz gerekiyor. *

Giriş | Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketinin Dijital Yayınıdır.